NASTAVENÍ HOROSKOPU

Nastavení horoskopu slouží k definování podmínek, za kterých se horoskop počítá, například s jakými domy, v jakém čase, s jakými aspekty a orbisy.

Veškeré dialogové panely pro nastavení horoskopu nalezneme po rozbalení prvního menu vodorovné modré hlavní lišty (hlavního menu) NASTAVENÍ (případně stisk kombinace kláves <ALT><S>). Po rozbalení dostaneme tyto nabídky:

V levém sloupci menu vidíme vždy název příslušného nastavení, v pravé pak klávesu (respektive kombinace kláves, kterými lze rovněž panel příslušného nastavení vyvolat).

Základní nastavení

Po zvolení první položky menu NASTAVENÍ se na obrazovce objeví panel, který již známe z kapitoly Spuštění a ukončení programu. Postupně projdeme všechny sekce, bloky nastavení.

 

Souřadnicový systém

Souřadnice určitého objektu, a to rovníkové, ekliptikální i azimutální, se liší podle toho, díváme-li se na těleso ze středu Země, anebo z určitého místa na Zemi.

Podle toho, kam systém umístíme, hovoříme o souřadnicích geocentrických, což je hledisko, které bere střed Země za střed soustavy, nebo hovoříme o souřadnicích topocentrických, kdy za střed soustavy považujeme konkrétně zadané místo na povrchu Země. Rozdíl ve zvoleném souřadnicovém systému se projeví zejména u Luny (diference cca 2°), protože je Zemi nejblíž. V běžné praxi se užívá geocentrický souřadnicový systém.


 

Zodiak

V tomto bloku volíme, jaký zodiak budeme používat. Zda tropický, siderický, galaktický, nebo zadaný podle vlastní volby.

Zodiak tropický běžný v euroamerické astrologii má počátek v jarním bodu (bod jarní rovnodennosti VP), což je průsečík ekliptiky a rovníku. Jarní bod je totožný s počátkem tropického znamení Berana.

Zodiak siderický byl zaveden Cyrilem Faganem a Donaldem Bradleyem Počátek souhvězdí Beran je vzdálen 45° proti směru zvěrokruhu od hvězdy Aldebaran. tato hvězda má délku 15° souhvězdí Býka, nebo 45° absolutní ekliptikální délky. Všechna souhvězdí tohoto zodiaku jsou dlouhá 30°. Siderický a tropický zodiak se kryly o podzimní rovnodennosti roku 221 našeho letopočtu.

Zodiak galaktický (správně hvězdný zodiak galaktického centra) u nás zavedl Pavel Turnovský. Počátek souhvězdí Berana je vzdálen 120° proti směru zodiaku od galaktického centra, které leží na hranicích mezi souhvězdím Štíra a Střelce, tedy 30° Štíra,nebo 240° absolutní ekliptikální délky. Všechna souhvězdí tohoto zodiaku jsou dlouhá 30°. Galaktický a tropický zodiak se kryly o podzimní rovnodennosti roku 69 našeho letopočtu.

Zodiak volitelný nám umožní nastavit vztah mezi bodem jarní rovnodennosti (VP) a počátkem souhvězdí Berana podle našeho názoru.

V běžné praxi se používá tropický zodiak.

 

Domy

Výpočet hrotů hlavních domů, neboli os horoskopu, je přesně matematicky určen. V praxi se vypočítají pouze hroty 10. a 1. domu, neboť 4. a 7. dům leží přesně o 180° dál, v protilehlém znamení. Všechny teorie se shodují ve výpočtu AS, DS, MC a IC, liší se však ve výpočtu vlastních tzv. vnitřních domů a v umístění hrotu 1. domu. Některé teorie kladou AS na začátek 1. domu, některé doprostřed 1. domu, jiné do Zlatého řezu 1. domu. Program umožňuje libovolné přiřazení hrotu domu neboli AS k 1. domu. Dosáhneme toho změnou hodnoty v panelu Základního nastavení (Panel 1), která má název Hrot domu v % délky domu. Touto hodnotou si určíme, kde procentuelně v délce 1. domu se má hrot nacházet.

U ekválních domů můžeme určit prvek, od kterého budeme tyto domy číslovat. V takovém případě v následujícím Panelu 3 vybereme příslušný prvek. Je vhodné zvolit pak zobrazení tohoto prvku na levé části horizontální osy, to je možné zařídit volbou <F6>.


Orbisy

Jestliže hovoříme o aspektárních orbisech, máme na mysli rozlišení podle velikosti a tedy i síly jednotlivých aspektů. V případě planetárních orbisů je jejich velikost stanovena průměrnou hodnotou pro planety, které spolu tvoří aspekt.

Tradiční astrologie pracuje s planetárními orbisy, moderní astrologie s orbisy aspektárními.

 

Dračí hlava

Dračí hlava je jedním z měsíčních uzlů, tedy z astronomického hlediska bod, v němž dráha Luny protíná rovinu ekliptiky severním směrem. Protože dráha Luny je velmi nepravidelná, můžeme hovořit o dvou uzlech - uzel pravý dh, který platí pro tento okamžik, a uzel střední DH, vždy retrográdní, který je průměrem za dlouhé období; je to vlastně jakási střední hodnota, okolo které dh osciluje.

V posledních pěti údajích Panelu 1 lze nastavit:

Adresář, do něhož se budou ukládat výstupní soubory, tabulky s vypočítanými polohami prvků horoskopu, časů revolucí, apod. (V našem případě se jedná o adresář C:\JOHANNES\DATA.). Jméno adresáře i jeho umístění můžeme libovolně změnit, pokud je disk rozdělen do několika částí, doporučujeme ho umístit na takový vedlejší logický disk, např. D:\JOHANNES\DATA.

Název výstupního souboru (HOROSKOP.TXT), který můžeme přejmenovávat podle potřeby a dál zpracovávat, musí mít vždy příponu .TXT.

Název databázového souboru osob. Autoři programu uložili vzorové nativity do databáze nazvané OSOBY-2.DBO. V programu jsou obsaženy následující databáze

ASTROL.DBO

astrologové

MUNDANKA.DBO

světové dějiny

CSR.DBO

Československé dějiny

MUSICA.DBO

vážná hudba

CZ_IKONY.DBO

české populární osobnosti

OSOBY-2.DBO

rúzné osobnosti

ESOT.DBO

esoterici, hermetici, okultisté

POLIT.DBO

politici

FILO.DBO

filosofové

PSYCHO.DBO

psychologové

HERCI.DBO

herci

ROCKPOP.DBO

rocková a populární hudba

IKONY.DBO

známé postavy

VEDA.DBO

vědci

LITERATI.DBO

spisovatelé

VYTVAR.DBO

výtvarníci

Můžeme vytvářet nové databáze podle vlastního zájmu, je však nutné dát takovému databázovému souboru nové jméno, abychom zvolené události ukládali do tohoto nového souboru. Každý takový nově vytvořený databázový soubor musí mít příponu .DBO. Protože mnohdy databáze mažeme a přejmenováváme, doporučujeme přesunout je do adresáře DATA, abychom omylem nepoškodili důležité soubory programu.

Práce s databázemi

ENTER

otevřít databázi

INSERT

vložit novou databázi, nebo ji přejmenovat

DEL

vymazat databázi - tato funkce nemusí probíhat správně pokud máme pod WINDOWS otevřeno víc programů, musíme totiž potvrdit volbu ENTERem, ale tím s vysokou pravděpodobností JOHANNES zavřeme a ocitneme se na ploše

ESC

vystoupit z databázových souborů

 


Práce ve vybrané databázi

ENTER

volba záznamu

ESC

vystoupit z databáze

C

kopíruj záznam

C + Ctrl

kopíruj všechny označené záznamy

D

zruš záznam

D + Ctrl

zruš všechny označené záznamy

E

exportuj záznam do jiné databáze

E + Ctr            

exportuj všechny označené záznamy do jiné databáze

T

označ záznam

T + Ctrl

označ všechny záznamy

U

zruš označení záznamu

U + Ctrl

zruš označení všech záznamů

 

Název databázového souboru měst. Autoři programu vytvořili databázi měst bývalého Československa nazvané MĚSTA-2.DT. V programu jsou obsaženy i databáze dalších důležitých světových míst, pokud chceme některou použít, musíme do okénka napsat přesné její jméno

AFRIKA.DT

místa v Asii, Australii a Oceánii

ASIE.DT

 

EVROPA.DT

 

JAMERIKA.DT

Jižní Amerika

SAMERIKA.DT

Severní Amerika

MĚSTA-2.DT

místa bývalého Československa

 

Uživatel může vytvářet nové databáze podle vlastního uvážení, je však nutné dát takovému databázovému souboru nové jméno, aby se zvolené zeměpisné souřadnice do tohoto souboru ukládaly. Každý takový nově vytvořený databázový soubor musí mít příponu .DT.

Poloha hrotu domu. Poslední řádek využijeme, pokud zastáváme názor, že hrot domu není na začátku domu, ale například uprostřed. V takovém případě nastavíme třeba 50.0% (například u ekválních domů Vehlowa systému, nebo podle některých autorit u Campanova systému v siderickém zodiaku).

 

Po potvrzení nastavení v Panelu 1 se nám vždy otevře jeho pokračování, Panel 2:

Výstupy halbsum

Pokud zvolíme Tisk úhlů halbsum a prvků s aspekty, dostaneme v rozsáhlé výstupní textové tabulce ÚHLY HALBSUM A PRVKŮ (v menu VÝSTUPY) výčet všech úhlů halbsum s údajem o jejich případném aspektu na nějaký prvek horoskopu. Aspekty jsou uvažovány jen hlavní a jsou označeny zkratkami:

konjunkce – K, opozice – O, trigon – T, kvadratura – Q, sextil - S

Pokud zaškrtneme Tisk konjunkcí halbsum a prvků, nalezneme ve výstupní textové tabulce ÚHLY HALBSUM A PRVKŮ (v menu VÝSTUPY) pouze výčet halbsum, které jsou v konjunkci s nějakým prvkem horoskopu, jak uvažuje např. Ebertinova škola.

Pokud používáme aspektární orbisy, je třeba při výpočtu halbsum nastavit orbisy u konjunkce a opozice (halbsumy jsou vždy dvě) na hodnotu 1°, pokud používáme planetární orbisy, bere se automaticky hodnota zvolená pro vedlejší aspekty.

 

Druh grafického zobrazení

nám dává možnost zvolit mezi Klasickým zodiakálním zobrazením, v němž jsou hroty domů zakresleny do zvěrokruhu podle ekliptikální délky, jak je to v na evropském kontinentě zvykem, nebo Aglosaské - synastrické, v němž je kruh rozdělen do dvanácti stejných výsečí a planety jsou zakreslovány podle jejich polohy v domech. Tento druh zobrazení je obvyklý ve Velké Britanii a v USA. Navíc umožňuje srovnat v synastrii dva horoskopy podle obsahu domů.

 

Inverzní zobrazení horoskopu

umožňuje změnit podobu horoskopu na obrazovce. namísto černého pozadí a bílých, respektive šedých znaků, obdržíme bílé pozadí, černé a šedé znaky a barevné čárové aspekty. Pokud uložíme obrazovku ve formátu .PCX a použijeme grafický program (Paintbrush, CorellDraw, PaintShopPro atd), můžeme tuto obrazovku tisknout ve Windows barevně.

 

Orbis pro parany

umožňuje zadat v minutách dobu v níž hledáme, zda některé planety současně vycházejí, zapadají či kulminují. Výsledky nalezneme ve VÝSTUPECH jako Východy, západy, parany - základního <Alt I>, resp. odvozeného horoskopu <Alt R>.

 

Čas a kalendář

Druhou položkou v menu NASTAVENÍ je ČAS A KALENDÁŘ (funkční klávesa F3).

Pokud zvolíme pásmový čas, po stisknutí tlačítka OK se rozbalí panel:

Časová pásma směrem na východ od 0° jsou v našem případě kladná, západní záporná. Chceme-li pracovat ve středoevropském čase (SEČ), najedeme myší na modrý obdélník s údajem 0.0 a napíšeme hodnotu časové zóny 1.0. Po potvrzení klávesou OK se naše volba uloží.

Pokud budeme pracovat ve středoevropském letním čase, nesmíme zapomenout, že je spojen s hodnotou časové zóny 2.0.

Pásmový čas byl u nás zaveden 1.října 1891, jeho změny, např. letní čas, uvádějí speciální publikace. Tabulka letního času je uvedena i v tomto manuálu. Časová pásma (zóny) se někde liší v půlhodinách, proto je možné zadávat pásmový posun i po půlhodině.

Kalendář kombinovaný slučuje kalendář juliánský s kalendářem gregoriánským při přechodu 4. října 1582.


 

Planetární a aspektární orbisy

Panel pro nastavení planetárních orbisů najdeme opět v menu NASTAVENÍ pod položkou PLANETÁRNÍ A ASPEKTÁRNÍ ORBISY. Nabídka Výběr druhů orbisů pro editaci změn nám umožní volit různé orbisy pro horoskop základní, odvozený a pro vztah mezi základním a odvozeným horoskopem (například tranzity) zvlášť. Upozorňujeme, že nelze současně používat aspekty planetární a aspektární.

Planetární orbisy

jsou dovolené odchylky aspektů určené speciálně pro každou planetu zvlášť. Určují jakési pásmo působnosti planety. Jestliže například jedna planeta má planetární orbis 15° a druhá 5°, pak musí být tyto planety od sebe vzdáleny do 10° , aby byly v konjunkci ( [ 15 + 5 ] / 2 ). Dovolené orbisy se dále určují zvlášť v prvním sloupci pro hlavní aspekty (konjunkce, opozice, trigon, kvadratura a sextil) a ve druhém sloupci pro aspekty vedlejší (všechny ostatní). Pokud chceme měnit orbisy, musíme nejprve najet myší, nebo pomocí klávesnice do příslušného obdélníčku a zapsat žádoucí orbis v rozsahu 0,001° - 20°.

Stejné orbisy zpravidla nastavujeme i pro odvozený horoskop, pro vztah mezi základním a odvozeným horoskopem (např.tranzity) nastavujeme orbisy mnohem menší.

 


Aspektární orbisy

Opět rozbalíme hlavní menu NASTAVENÍ. Tentokrát se budeme věnovat aspektárním orbisům, což jsou dovolené odchylky aspektů - úhlových vzdáleností mezi prvky horoskopu. Jak již víme, aspekty málokdy nalezneme přesné. Najedeme na položku ASPEKTÁRNÍ ORBISY - základní, odvozené, základní/odvozené (nebo stiskneme F4)

 

a otevře se na obrazovce panel harmonické - aspektární orbisy. Pokud chceme nastavit orbisy podle harmonických řad (12. - 180.), zapíšeme hodnotu nejvyšší harmonické a pokud chceme orbisy nechat přepočítat podle harmonické tak, aby orbis pro každý aspekt byl s touto nejvyšší harmonickou konfrontován, zaškrtneme Provést přepočet.

Pokud nehodláme nastavovat orbisy podle harmonických řad, nezaškrtneme Provést přepočet a pokračujeme Panelem 10.

I zde lze nastavit orbisy v rozsahu 0,001° - 20°. Začátečníkům doporučujeme nepřekračovat následující hodnoty orbisů u základního i odvozeného horoskopu.

Při nastavení orbisu na 0° se daný aspekt nevypisuje v tabulce aspektů.

Pro vztah mezi Základním a odvozeným horoskopem doporučujeme nepřekračovat orbis 1,5° u hlavních aspektů, u paralely a kontraparalely 0,5°.

Pokud hodláme srovnávat dvě nativity pomocí synastrických horoskopů, můžeme zadat orbisy pro vztah mezi základním a odvozeným horoskopem stejné jako v horoskopu základním.


Harmonické orbisy

Opět rozbalíme hlavní menu NASTAVENÍ. Tentokrát můžeme zvolit HARMONICKÉ ORBISY, nebo stisknout F5 a dostaneme panel Orbisy pro výstup harmonických pro horoskop základní, odvozený a vztah mezi horoskopem základním a odvozeným. Ve všech případech můžeme zvolit počet harmonických pro výstup a maximální harmonickou pro přepočet orbisů. Tyto volby ovlivní podobu tabulek výstupů.

Přehled harmonických orbisů pro všechny tři možnosti spatříme v příslušné tabulce, která se nám automaticky otevře.

 

Nastavení zobrazení

Nastavení zobrazení provádíme pomocí Panelu 12, který na obrazovce dostaneme po výběru položky NASTAVENÍ ZOBRAZENÍ HOROSKOPU z nabídky menu NASTAVENÍ (případně pomocí klávesy F6).

Nejprve zvolíme OSU ZOBRAZENÍ A ZOBRAZOVANÉ PRVKY, poté se nám otevře NASTAVENÍ ZOBRAZENÍ. V horním bloku (Vodorovná osa zobrazení) nastavujeme levou stranu horizontály, podle níž bude horoskop zobrazen. Sem je možné dosadit kterýkoliv prvek z uvedených. Program je implicitně nastaven na zobrazení podle horizontály Ascendent (levá strana) - Descendent (pravá strana). V dolním bloku (Výběr zobrazovaných prvků) můžeme zvolit nebo naopak zrušit prvky, které v horoskopickém kruhu a aspektáriu potřebujeme vidět, a které naopak skrýt.

Vrátíme se k NASTAVENÍ ZOBRAZENÍ HOROSKOPU a zvolíme nabídku ZOBRAZENÍ ASPEKTŮ a na obrazovce se objeví Panel 14 - NASTAVENÍ ZOBRAZENÍ ASPEKTŮ.

V tomto panelu máme možnost provést Výběr druhů zobrazovaných čarových aspektů ve vnitřním kruhu horoskopu. Pokud zvolíme položku Vzájemné aspekty, na obrazovce i při tisku budou zobrazeny čarové aspekty, spojující prvky vnitřního a vnějšího horoskopu (např. mezi nativitou a tranzitním horoskopem).

Vybereme-li si Aspekty vnitřního horoskopu, budou zobrazeny jen čarové aspekty vnitřního horoskopu, i když je na obrazovce i horoskop vnější.

Volba Aspekty vnějšího horoskopu naopak způsobí, že budou zobrazeny jen čarové aspekty vnějšího horoskopu, i když na obrazovce je i horoskop vnitřní.

Konečně poslední položka Automatické aspekty má za následek zobrazení čarových aspektů vnitřního horoskopu, pokud bude na obrazovce jen jeden (čili vnitřní) horoskop. V okamžiku, kdy se na obrazovce objeví i vnější - odvozený horoskop, budou zobrazeny čarové aspekty, spojující prvky vnitřního a vnějšího horoskopu (např. mezi nativitou a tranzitním horoskopem), tak jako v prvním případě u vzájemných aspektů.

Pokud nechceme zobrazovat u základního horoskopu z nějakých důvodů aspekty, zvolíme Aspekty vnějšího horoskopu. Vnitřní kruh horoskopu pak zůstane prázdný

Další část tabulky Výběr typu čar pro aspekty nám umožňuje zvolit aspekty, které chceme na obrazovce i na vytištěném výsledku vidět. Alespoň jeden z aspektů musí být zaškrtnut. V případě, že nechceme zobrazovat žádné aspekty, zaškrtneme v panelu 14 pouze konjunkci.

Poslední blok Panelu 14 nabízí možnost zobrazovat a tisknout aspekty pouze mezi planetami nebo aspekty mezi všemi prvky horoskopu. Doporučujeme aspekty pouze mezi planetami, aby horoskop nebyl přetížen nečitelnou změtí čar.

Pokud jsme s volbou čárových aspektů hotovi a potvrdíme ji tlačítkem OK, objeví se Panel 15 pro výběr typů čar pro aspekty, kde můžeme pro každý aspekt, který jsme si vybrali a zaškrtli v Panelu 14, zvolit sílu a barvu čáry. Barvu vidíme jen na obrazovce, sílu čáry naopak využijeme k rozlišení aspektů při tisku horoskopu.

Možnosti volby tloušťky čar pro tisk a barev čar pro obrazovku jsou následující:

Číslo

síla čáry

barva čáry

0

nejslabší

bílá

1

slabá

zelená

2

středně silná

modrá

3

silná

červená

 

 

Nastavení citlivých bodů

Nabídka citlivé body nebo F7 nám umožní nakonfigurovat 24 dalších citlivých bodů. Bod štěstí a bod duchovní jsou v nabídce stabilně. Konfiguraci provádíme například tak, že k prvnímu prvku (P1) příčteme druhý prvek (P2) a třetí prvek (P3) odečteme. Používáme stejné zkratky, které najdeme ve výstupech: pro Slunce HE (Helios), Lunu LU, Medium Coeli MC atd, pro hroty domů 01 - 12.

 


 

Nastavení tiskáren

Klávesou F8 dostaneme panel s VÝBĚRem základních typů TISKÁREN.

Zvolíme tu, která nám vyhovuje a potvrdíme entrem a otevře se panel KONFIGURACE TISKÁREN PRO TEXTY, kde neupravujeme zpravidla nic a pokračujeme na KONFIGURACE PRO GRAFICKÉ VÝSTUPY, kde můžeme zvolit zda chceme mít ve vytištěném horoskopickém formuláři rastrem zdůrazněna pole kladných znamení. Dále můžeme zvolit hustotu DPI pro horoskopické formuláře ukládané jako .BMP formát. Doporučujeme zvolit hustotu 150 DPI.  Další podrobnosti o TISKU nalezneme v příslušné kapitole.

 


 

Filtrace databázových souborů .dbo

FILTRACE DBO (databázových) SOUBORŮ (vyvoláno rovněž klávesou F9) nám umožní volit podle různých kritérií soubory z databází osob, které si během doby vytvoříme. Příponou .DBO musí jméno souboru končit v každém případě. Vyvolaný dialogový panel nám umožňuje určit různé kombinace následujících voleb.

Časové rozmezí narození mezi dvěma daty.

Umístění jednoho nebo více prvků současně v znameních zodiaku a to bud´ v celém znamení, nebo v jeho zlomku, od 0° do 30°, jména znamení zadáváme prvními třemi písmeny (BER apod.)

 


Umístění jednoho nebo více prvků současně v domech horoskopu a to buď v celém domu, nebo v jeho zlomcích od 0/30 po 30/30. Domy číslujeme 01 – 12.

Rozmezí deklinace prvku.

Aspekty prvku

Pokud některou z těchto nabídek zvolíme, ocitneme se rázem v menu databází.

 

Práce v databázích

ENTER

otevři databázi

INSERT

definuj (pojmenuj) výslednou databázi a blíže ji specifikuj

T

označ a vyber databázi k filtrování

U

zruš označení a výběr databáze

F2

spusť výpočet

Poté se nám nabídne definice výsledkové databáze osob, jíž je nutné pojmenovat, aby se do ní mohly výsledky uložit.

Na obrazovce sledujeme postup výpočtů, pak stačí již jen zvovu vstoupit do databází klávesami <SHIFT> <X> a F8, databázi otevřít ENTERem a prohlížet.

 

Výměna vnitřního a vnějšího horoskopu

Pokud máme vypočten i odvozený horoskop, můžeme si ho na obrazovce prohazovat MEZERNÍKEM (spacebar) s horoskopem základním. Stejným způsobem ovlivňujeme i způsob tisku obou horoskopů, můžeme vyměňovat jejich umístění z vnitřního (IN) do vnějšího (OUT). Klávesa funguje i při změněné obrazovce.

 

Mazání odvozeného horoskopu

Kombinací kláves <SHIFT><M> mažeme odvozený horoskop.

 

Změna obrazovky

Klávesami <+> a <-> se posunujeme v horoskopickém formuláři od kolečka, přes rozložení planet ve znameních a domech, spaecula (aspektaria) až po případnou astrokartografii. Mezerníkem můžeme měnit pořadí vnější / vnitřní, aniž bychom se museli vracet k základní obrazovce.

 

Reset základního nastavení

Pokud nám, z nějakého důvodu, právě zvolené nastavení nevyhovuje, můžeme se vrátit k původnímu nastavení, tak, že kurzorem najedeme na tuto nabídku a ENTERem provedeme.