ZÁKLADNÍ HOROSKOP

Výpočty všech druhů horoskopů nalezneme po rozbalení menu VÝPOČTY z hlavního menu. Po stisknutí tohoto názvu v liště hlavního menu nebo po stisku klávesové kombinace <ALT><V> se rozbalí následující tabulka s nabídkou, z níž můžeme opět vybírat myší, šipkami - klávesami pohybu kurzoru, nebo prostě současným stiskem klávesy <SHIFT> a příslušným písmenem uvedeným v pravém sloupci rozbalené tabulky vedle příslušné položky.

 

Druhů horoskopu je celá řada. Nejprve se budeme zabývat první položkou z nabídky - výpočtem Radixu neboli nativity, čili horoskopu zrození nebo počátku určitého jevu nebo události.

 

Radix a jeho vstupy

Radix horoskop, neboli nativita (horoskop zrození), se sestavuje jako postavení nebeských těles pro přesný okamžik a místo narození člověka, nebo i zvířate, instituce, události apod.

Začneme zadáním Radixu obvyklým způsobem, tedy výběrem položky RADIX z menu VÝPOČTY (nebo stiskem kombinace kláves <SHIFT><X>). Před námi se rozvine následující tabulka:

Zadávání data, času, místa, zeměpisných souřadnic a jména horoskopu je jasné, lze jen dodat, že z jedné kolonky do druhé se dostaneme klávesovými šipkami, nebo tabelátorem.

Východní délka se zadává v hodnotách od 0° do 180°, západní délka od 0° do -180°, severní šířka od 0° do +90°, jižní šířka od 0° do -90°.

Klávesou <F10> vstupujeme do seznamu nejdůležitějších měst v České republice a na Slovensku. Vyhledáme příslušné místo (máme na mysli místo narození), potvrdíme výběr klávesou <ENTER> a na linkách zeměpisných souřadnic v tabulce se objeví příslušné hodnoty. Pokud známe přesnější souřadnice místa, můžeme je upravit, případně i zanést do databáze měst. Pokud na lince NÁZEV místa napíšeme název, nebo několik prvních písmen místa, které je již v seznamu uvedeno a stiskneme <F10>, dostaneme se přímo k němu bez hledání, pak opět potvrdíme <ENTER> a hodnoty souřadnic místa v tabulce jsou zadány. Pokud chceme zadat místo, které není v seznamu, napíšeme jeho jméno, zadáme příslušné souřadnice a klávesou <F9> ho do seznamu přidáme.

Klávesou <F8> vstupujeme do databází, na tu kterou jsme zvolili v ZÁKLADNÍM NASTAVENÍ. tato databáze bude nasvícena červeně.

Zde si opět můžeme vybrat žádanou osobu i se všemi údaji.

Klávesou <F7> osobu nebo událost do databáze přidáváme.

Klávesou <F4> zadáváme do tabulky datum a čas, které je aktuální právě teď, neboli terazky, v operačním systému počítače.

Po stisknutí klávesy <F2> počítač základní horoskop (nativitu, radix) vypočítá a zobrazí na monitoru. Na vzoru si vysvětlíme, jaké údaje nyní vidíme (viz obrázek 9).

Na obrazovce vlevo nahoře jsou základní informace o horoskopu, tj. jméno osoby, místo narození a jeho zeměpisné souřadnice, datum a čas narození.

Pod těmito informacemi je tabulka se souřadnicemi astrologických prvků v zodiaku, v levém sloupci v pořadí Slunce, Luna, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, v pravém sloupci Pluto, Medium Coeli, ascendent, Vertex, Černá Luna, Dračí hlava, Bod štěstí, Bud duchovní, jarní bod. U planet (Merkur – Pluto) je v případě retrogradity uveden dolní index r, v případě stacionarity dolní index s. Například z naší tabulky vidíme, že Slunce se nachází na 17° 31’ ve znamení Vodnáře, Luna na 15° 02’ ve znamení Ryb, Pluto 19° 49’ ve znamení Blíženců a je retrográdní atd.

Vlevo dole pod touto tabulkou jsou informace o základním nastavení, v našem případě systém geocentrický, zodiak tropický, domy Placidovy, za počátek horizontální osy zobrazení je zvolen Ascendent. Pod těmito údaji nalezneme uvedenu verzi Johannese s níž pracujeme a případné chybové hlášení.

V pravé části potom vidíme vlastní grafické znázornění horoskopu.

Klávesami <+> a <-> se posunujeme v horoskopickém formuláři od kolečka, přes rozložení planet ve znameních a domech, spaecula (aspektaria) až po případnou astrokartografii. Mezerníkem můžeme měnit pořadí vnější / vnitřní, aniž bychom se museli vracet k základní obrazovce.

 

 


Tabulky základního horoskopu

Základní horoskop tedy máme, chceme-li k němu obdržet také podrobné údaje, musíme se opět vrátit do lišty hlavního menu a rozbalit nabídku VÝSTUPY (rovněž stiskem kláves <ALT><T>).

Všechny tabularizované údaje nám tedy poskytnou příslušné VÝSTUPY, zatím však budeme věnovat pozornost údajům o ZÁKLADNÍM HOROSKOPU tedy v našem vzorovém případě o nativitě - radixu. Po stisnutí příslušné položky v menu VÝSTUPY (nebo kláves <ALT><příslušné písmeno>) se objeví na monitoru požadovaná tabulka a pod ní červené informace:

Stisknutím klávesy <S> (Soubor) uložíme příslušnou tabulku do souboru s ostatními vybranými tabulkami který po opuštění programu nalezneme v podadresáři DATA pod názvem, který jsme mu v ZÁKLADNÍM NASTAVENÍ dali (implicitně HOROSKOP.TXT). Potom můžeme soubor editovat. Při editování tabulek užíváme své oblíbené programy, osvědčuje se Poznámkový blok, Word Pad, Word, WordPerfect, pro MS DOS MS-DOS EDIT, XTREE-GOLD, M602, a pod. Pokud použijeme WORD, volíme formát papíru na šířku a písmo nejlépe Lineprinter případně Courier výška 8 pt, abychom zachovali proporce tabulky. Pokud chceme text zavřít, neukládáme změny, jinak soubor naroste do neuvěřitelných velikostí.

Tiskem se budeme zabývat v samostatné kapitole, nyní si však alespoň vysvětlíme zbývající údaje informací pod tabulkami. Pokud stiskneme klávesu <T> (Tisk), pošleme tabulku do tiskárny, kde vyčká, až údaje zaplní celou stranu a pak se papír automaticky vytiskne. Pokud chceme vytisknout jen jednu tabulku, pošleme ji stejnou klávesou do tiskárny, vrátíme se k další tabulce, stiskneme klávesu <O>, čímž Odstránkujeme a osamělá tabulka se vytiskne. Klávesou <R> (Řádek) vkládáme mezi tabulky prázdné řádky.

Klávesu <N> (iNicializuj) použijeme k inicializaci tiskárny, pokud dojde například k vypnutí a opětovnému zapnutí tiskárny během tisku textu nebo k jejímu ručnímu resetování.

Pokud stiskneme klávesu <ESC>, vrátíme se od tabulky zpět k základní obrazovce s horoskopem.

Nyní se tedy vrátíme zpět k příslušným tabulkám vztahujícím se k radixu.

Stisknutím kláves <ALT><0> (nula na alfanumerické části klávesnice) otevřeme tabulku se základními informacemi o základním horoskopu (nativitě, radixu) VSTUP A ELEMENTY - ZÁKL., viz Tabulka Alt 0 v příloze.

Některé z údajů v tabulce jsou naprosto srozumitelné (údaje o zvoleném souřadnicovém systému, kalendáři, datumu a času narození nebo události a příslušném kalendářním dni, zeměpisných souřadnicích příslušného místa, zvoleném zodiaku a domech). Vedle údaje o dni v týdnu nalezneme i vládce dne (zde Luna), planetární hodiny (Mars) a minuty (Luna).

Vysvětlíme si nyní ostatní údaje v tabulce:

MHC - místní hvězdný čas (přepočet středoevropského času - SEČ)

Fáze Luny - údaj o fázi Luny v %, přičemž Nov je 100% nebo 0%, úplněk 50%, 1.čtvrť 25%, 3.čtvrť 75%.

JD - Juliánské datum

koeficient délky dne a délky noci - poměr dne a noci, jejichž součet je 2

MSC - místní pravý sluneční čas

MLC - místní pravý lunární čas

MSCkor a MLCkor - předchozí údaje korigované na stejnou délku dne a noci, tzn. na planetární hodiny. Pro zajímavost je uveden i čas v lunárních hodinách, neboli od lunární půlnoci přes lunární svítání, lunární poledne, lunární západ. Lunární den trvá cca 24 hodin a 50 minut. Obdobou MSCkor je tedy MLCkor.

Délka Galaktického centra v příslušném zodiaku

Další část tabulky se týká umístění planet a to jednak ve znameních živlová modalita, jednak v modalitě domů.Udán je i typ zodiaku, případně i ayanamsha (diference mezi jarním bodem a počátkem souhvězdí Berana) a domů.

 

Údaje o astrologických prvcích

Tabulka, kterou otevřeme klávesami <ALT><2> (dvojka na alfanumerické části klávesnice, numerická část je vypnuta), případně výběrem položky ÚDAJE - ZÁKL. horoskopu z menu VÝSTUPY, ukazuje údaje o planetách a nejdůležitějších prvcích horoskopu. Tabulka pochopitelně přesahuje rozměry monitoru a tak si ji můžeme prohlédnout vcelku pomocí kurzorových šipek <¬> <­> <®> <Ż>. Nyní si tedy rozebereme, jaké údaje vlastně v této tabulce jsou (viz Tabulka Alt 2).

V 1. sloupci je název planety, ve 2. až 5. zjistíme polohu planety ve znameních (ve stupních, minutách a vteřinách). V 6. sloupci je číslo domu, v němž se příslušná planeta nachází, a v 7. až 9. pak její poloha od hrotu tohoto domu (ve třicetinách analogických stupňů, minut a vteřin). V 10. sloupci je udána rychlost prvku ve stupních za hodinu. 11. sloupec se týká relativní rychlosti planety, která je vztažena k rychlosti průměrné. Například při 96% planeta běží téměř průměrnou rychlostí; naopak o planetách, jejichž rychlost klesne pod 5% říkáme, že jsou stacionární. Vnější pomalé planety, např. Pluto, mohou v oblasti retrográdního pohybu a jeho okolí nabývat až několikanásobku své průměrné rychlosti, neboť se do tohoto pohybu promítá rychlost Země. (Viz obrázek 8)

Další sloupce udávají ekliptikální, rovníkové a azimutální (obzorníkové) souřadnice prvků a to v následujícím pořadí.

Nejprve jsou uvedeny informace o ekliptikální délce a šířce, přičemž délka je vztažena k Jarnímu bodu (VP) a nemění se tedy pro různé zodiaky, jedná se o přesné astronomické souřadnice.

Z dalších sloupců vyčteme rektascenzi, která je udána v hvězdném čase, a deklinaci planety, která je udána ve stupních.

Poté následuje informace o azimutu a zenitové vzdálenosti.

V posledním sloupci je informace o délce průvodiče planety, což je vzdálenost planety od Země v astronomických jednotkách (AU). Astronomická jednotka je střední vzdálenost Země - Slunce (149,6 milionů km); pouze v případě Luny je průvodič udán v násobcích poloměru Země (6 378 km).

 

Domy a jejich vládci - dispozitoři

Kombinací kláves <ALT><4> (nebo výběrem položky DOMY A VLÁDCE - ZÁKL. z menu VÝSTUPY) získáme tabulku s údaji o polohách hrotů domů, o jejich obsahu a o polohách jejich vládců. (Viz Tabulka Alt 4) Z této tabulky vyčteme, jaké vládce a spoluvládce má ten který dům.

Například v naší vzorové tabulce leží hrot 1.domu ve znamení Štíra (0° 4’ 31“ znamení Štíra), přičemž vládcem tohoto domu je Mars (který leží na 11° 16’ 10“ znamení Štíra, což je v 1. domě) a spoluvládcem Pluto (který leží na 19° 48’ 54“ znamení Blíženců, což je v 8. domě). Dále se dozvíme vládce dekanu, rektascenzi, deklinaci a azimutální souřadnice hrotu domu. Poslední sloupec tabulky Obsah nás informuje o tom, které prvky v domě leží.

 


Aspekty

Další nabídka v menu VÝSTUPY vztahující se k radixu je pod názvem ASPEKTY - ZÁKL. (kombinace kláves <ALT><6>). Po volbě této položky dostaneme tabulku s výčtem aspektů. (viz Tabulka Alt 6 ). V tabulce jsou nejprve uvedeny aspekty hlavní, potom aspekty vedlejší. Vedle příslušného aspektu následuje vždy výčet planet, které se v tomto aspektu nacházejí, diference od přesného aspektu, zadaný orbis a informace, zda je aspekt aplikační, separační nebo přesný.

 

Z naší vzorové tabulky například vyčteme u konjunkce údaje: VE+CLs 2.1/9.0, SA+HEa 5.2/9.0, což znamená, že Venuše je v separační konjunkci s Černou Lunou 2,1° od přesného aspektu a Saturn je v aplikační konjunkci se Sluncem 5,2° od přesného aspektu.

V případě, že u některého z aspektů nejsou žádné údaje, znamená to, že tento aspekt není tvořen žádnými prvky. Pokud máme zvoleny aspektární orbisy a u vybraných aspektů zadáme orbis 0°, nebudou se tyto v tabulce vůbec vypisovat.

Pod touto tabulkou jsou aspekty seřazeny podle planet podobným způsobem.

 

Úhlové vzdálenosti

Položka ÚHLY - ZÁKL. z menu VÝSTUPY (kombinace kláves <ALT><9>) ukáže úhlové vzdálenosti mezi všemi prvky základního horoskopu. (viz vzor Tabulka Alt 9).

 

Například v naší vzorové tabulce vidíme údaj HE -27.5 LU a pod tím ++. Znamená to, že vzdálenost mezi Sluncem a Lunou je 27,5° a ++ pod číselným údajem oznamuje, že jde o divergentní - rozběžnou fázi cyklu. Rychlejší planeta se vzdaluje od pomalejší - jedná se o úhel, který se zvětšuje.

Naopak HE 20.8 ME a -- pod tím znamená, že vzdálenost mezi planetami je 20,8°, že Slunce předchází Merkur, a že jde o konvergentní - doběžnou fázi cyklu, rychlejší planeta dohání pomalejší - úhel se zmenšuje.


 

Úhly převedené na harmonické řady

Další tabulku týkající se radixu nalezneme v menu VÝSTUPY pod názvem HARMONICKÉ ZÁKL. (kombinace kláves <ALT><C>). V této tabulce vidíme přehled harmonických řad. (viz vzorová Tabulka Alt C). V tabulce harmonických je uvedena pod hodnotou harmonické řady její přesnost, s jakou daný aspekt nastává, v %.

Ve vzorové tabulce nalezneme například údaj: HE -1/3H PL a pod ním -1.9. To znamená, že úhlová vzdálenost mezi Sluncem a Plutem má nejblíže k jednonásobku třetí harmonické řady , že je o -1,9% odlišná od záporného jednonásobku 120° (základní hodnota 3H), má hodnotu -122,28° . Počítáme následujícím způsobem:

1% z 120 = 1,2             1,2 × ( -1,9 ) = -2,28

což je přesně hodnota, o kterou se liší úhel od přesného aspektu. Slunce dobíhá Pluta.

Pod tabulkou harmonických řad nalezneme jejich přehled a výčet, přičemž p.h. je počet harmonických jednotlivých řad od 1H po celkový počet harmonických zadaných pro zobrazování.

 

Halbsumy (midpunlty, poloviční vzdálenosti)

Nabídka HALBSUMY - ZÁKL. z menu VÝSTUPY (rovněž kombinace kláves <ALT><G>) otevírá tabulku halbsum - polovičních vzdáleností základního horoskopu. Jak již víme, nejedná se o nic jiného, než aritmetický průměr pozic dvou prvků na kruhu, a jak je vidět z tabulky, má tedy dvě řešení. (Viz vzorová Tabulka Alt G).

 

Úhly halbsum a prvků

Další tabulka ukazuje úhlovou vzdálenost prvků základního horoskopu od výše uvedených halbsum a vyvoláme ji volbou položky ÚHLY HALBSUM A PRVKŮ - ZAKL. z menu VÝSTUPY (nebo kombinací kláves <ALT><H>). Pokud jsme v ZÁKLADNÍM NASTAVENÍ 2 nastavili tisk halbsum a prvků s aspekty, dostaneme rozsáhlou tabulku, která podává výčet úhlových vzdáleností všech halbsum se všemi prvky horoskopu. V případě, že se tato vzdálenost rovná jednomu z pěti hlavních aspektů, je vedle hodnoty uvedena zkratka tohoto aspektu a to: K = konjunkce, O = opozice, T = trigon, Q = kvadratura, S = sextil.

Pokud jsme v ZÁKLADNÍM NASTAVENÍ 2 zvolili verzi tisk konjunkcí halbsum a prvků, dostaneme tabulku s výčtem halbsum, které jsou v konjunkci s některým prvkem základního horoskopu, podle předem zvoleného orbisu (viz Tabulka Alt H).

Pozor! Před tímto výběrem je nutno omezit v panelu <F4> pro orbisy aspektární odvozené u konjunkce a opozice orbis na 1°, máme-li vybrány aspektární orbisy. U planetárních orbisů se bere automaticky orbis pro vedlejší aspekty.

 

Hodnocení prvků

HODNOCENÍ ZÁKL. PRVKŮ z menu VÝSTUPY (kombinace kláves <ALT><Y>). (Viz Tabulka Alt Y). Obsahuje hodnocení síly planet základního horoskopu ve třech různých, na sobě nezávislých, systémech. První sloupec obsahuje názvy planet. Ve druhém sloupci je hodnocení podle Jindřicha Šoba, ve třetím hodnocení podle Jana Kefera (podle síly planet), ve čtvrtém sloupci podle síly prakvalit v zodiaku (PQ). Řádek Suma udává celkovou orientaci horoskopu podle prakvalit.

 


Hodnocení síly planet podle Šoba a Kefera

 

Johannes přesně vyhodnotí několikastránkový předpis o tom, je-li planeta v triplicitě, detrimentu, v elevaci, peregrinní, spálená apod. a podle obodování uvedeného v knihách těchto autorů vypočte příslušnou dignitu neboli sílu či hodnotu planety.

 

 

Hodnocení síly planet podle prakvalit

Podle tradice živly vznikly ze dvou dvojic prakvalit, které jsou teplo/zima a sucho/vlhko (od toho zkratky t/z a s/v). Tyto prakvality se spojitě mění v závislosti na stupni délky ekliptiky, každé znamení obsahuje určité množství těchto prakvalit a toto je velmi zhruba vyjádřeno živly. Tak např. Beran je prakvality teplé a suché, což vyjadřuje živel oheň. Býk je prakvality suché a studené, což představuje živel zemi. Vzduch je teplý a vlhký, voda je vlhká a studená. Tradice přisuzuje každé planetě určité základní množství prakvalit a to odpovídá svým složením tomu znamení, ve kterém je planeta denním vládcem. Kupříkladu Marsu jsou přisouzeny jako základní určité stupně tepla a sucha, tedy je denním vládcem v Beranu. Každá planeta vládne ve dvou znameních, které jsou symetrické podle osy tzv. starých vládců, což je osa Lev/Vodnář. Z toho mimochodem vyplývá, že je možno chápat Lunu jako antiscii Slunce podle této osy a naopak. Jak je patrno, denní a noční znamení jsou navzájem komplementární (oheň - voda, země - vzduch), tedy i hodnota základních prakvalit planety se musí tomuto zákonu podřídit.

Velikost prakvalit planety je tedy ovlivněna jednak jejím umístěním v zodiaku, jednak její polohou vůči místu na Zemi a nakonec jejím ozářením ostatními planetami. Tímto způsobem je možno postihnout v podstatě celý tradiční systém hodnocení dignity planet, bez nectností typu nespojitostí, které s sebou nesou velké skokové změny v rámci jedné obloukové vteřiny.

Tolik k hodnocení síly planet, jak ji počítá program Johannes. Obecně se dá říct, že hodnota udává sílu planety vzhledem k ostatním a znaménko udává, zda se jedná o denní nebo noční charakter prakvalit, tedy to, jaká polarita planety v daném horoskopu převažuje.

Hodnota  suma T-Z S-V ... -77/49 udává celkový součet výsledných prakvalit všech planet a tedy pohled na jakési základní směřování výsledného vektoru celého horoskopu. V uvedeném příkladu se jedná o 77 stupňů Zimy a 49 stupňů Sucha (u T-Z i S-V je Teplo a Sucho vyjádřeno kladnou hodnotou, Zima a Vlhko zápornou), tedy základní orientace horoskopu směřuje do živlu zemského.

Podrobnější informace o prakvalitách je možno nalézt například u Ptolemaia nebo v několikasvazkovém díle Brandler-Prachta či Fridricha Schwickerta a Adolfa Weise.

 

Heliocentrické souřadnice planet (neobsahuje verze 1,8 Basic ani 1,9 Standard)

HELIOCENTR. POZICE - ZÁKL. z menu VÝSTUPY (klávesy <ALT><K>). Tabulka obsahuje heliocentrické souřadnice planet základního horoskopu (včetně údajů o délce jejich perihélií a výstupních uzlů, a to jak středních, tak pravých), přehled harmonických řad, které jsme zadali v F5 a jejich statistiku. (Viz tabulka Alt K)

 


 

Východy, západy a kulminace planet

VÝCHODY, ZÁPADY, PARANY - ZÁKL. <ALT><I>. Tabulka obsahuje údaje o východu a jeho azimutu, horní kulminaci (průchod MC), dolní kulminaci (průchod IC), západu a jeho azimutu všech planet základního horoskopu. (Viz tabulka Alt I)

Druhá část tabulky ukazuje případná paranatellonta (parany), tzn. současné východy, západy a kulminace, k nimž může v den Základního horoskopu dojít v časovém rozmezí, které jsme zadali v Panelu 2 základního nastavení.

 

Hvězdy - stálice

STÁLICE - ZÁKL. <ALT><Z>. Volba Poloha stálic obsahuje seznam stálic v základním horoskopu s jejich planetárními signaturami, polohami ve znameních zvěrokruhu, ve třicetinách domů a jejich základními astronomickými koordináty a značením.

 

 


Volba Harmonické stálic s prvky horoskopu uvádí harmonické řady, které jsme zadali v F5, mezi stálicemi a všemi prvky základního horoskopu. Na dně tabulky nalezneme statistický přehled počtu jednotlivých harmonických.

 

Citlive body

CITLIVÉ BODY - ZÁKL. <ALT><M>. Volba Poloha citlivých bodů uvádí postavení citlivých bodů základního horoskopu ve znameních a třicetinách domů a polohy v dalších souřadnicových systémech (viz tabulka Alt M).

 

Volba Harmonické citlivých bodů s prvky horoskopu uvádí prvky harmonických řad, které jsme zadali v F5, mezi citlivými body a všemi prvky základního horoskopu. Na dně tabulky nalezneme statistický přehled počtu výskytu jednotlivých harmonických řad.

 


Výstupní uzly (neobsahuje verze 1,8 Basic)

VÝSTUPNÍ UZLY - ZÁKL. <ALT><U>. Tabulka obsahuje postavení středních výstupních uzlů planet (kromě Pluta) základního horoskopu ve znameních a třicetinách domů a polohy v dalších souřadnicových systémech. (viz tabulka Alt U)

Druhá část tabulky uvádí prvky harmonických řad, které jsme zadali v F5, mezi středními výstupními uzly a všemi prvky základního horoskopu. Na dně tabulky nalezneme statistický přehled počtu jednotlivých harmonických řad.

 

Prohlížení textů

PROHLÍŽENÍ TEXTŮ. Pokud jsme si některé výstupy uložili klávesou <S> do výstupního souboru *.TXT definovaného v panelu Základního nastavení, můžeme si tento soubor prohlédnout za pomoci kurzorových kláves (šipek). Zvolíme prohlížení celkového souboru.

 

Nabídka dialogového panelu se liší podle verze programu, s níž pracujeme. Samozřejmě si můžeme libovolnou samostatnou tabulku, nebo všechny, které nás zajímají najednou, vytisknout. Návod k tisku viz kapitola Tisk.