REVOLUCE

Kromě odvozených horoskopů můžeme od základního horoskopu počítat celou řadu horoskopů cyklických, neboli revolucí.

Poznámka:      revoluce lze počítat pochopitelně pouze pro úplné horoskopy, nikoliv pro horoskopy umělé, symbolické.

Planetární revoluce se počítají pro okamžik, kdy vybraná planeta zaujme stejnou pozici na obloze jako v nativitě (radixu).

Volbu revolucí nalezneme v nabídce hlavního menu VÝPOČTY pod položkou REVOLUCE (klávesy<SHIFT><R>). Na obrazovce se zobrazí dialogový panel pro výběr revolucí (viz Panel 26).

Normální revoluce

neboli revoluce jedné zvolené planety.

Nejprve zvolíme NORMÁLNÍ REVOLUCI a volbu potvrdíme kliknutím myší na tlačítku OK, nebo klávesou <ENTER>.

Otevřeme tak tabulku s ČASOVÝM ROZMEZÍM, kde zadáme období, pro které chceme revoluce počítat (viz Panel 27).

Pozor ! Při zadávání časového intervalu volíme tak široké meze, aby se daná revoluce v něm alespoň jednou vyskytla. Tedy např. u solární revoluce minimálně celý rok. Nevadí dáme-li meze širší. Spočítá se nám jen víc revolucí zvoleného typu, z nich si pak jen vybereme tu, která nás právě zajímá.

Odsouhlasíme tedy zadání známým způsobem a otevřeme nabídku VÝBĚR PLANET (Panel 28), kde zvolíme zkratku planety, jejíž revoluce chceme počítat (HE = Solární revoluce, LU = Lunární revoluce, JU = Jupiterovská revoluce, atd.).

Pokud zvolíme HE (Slunce), dostaneme Solární revoluci (Solár), která se počítá pro okamžik, kdy Slunce zaujme stejnou pozici, jako v nativním horoskopu. K tomuto stavu dochází jednou ročně. Solární horoskop tak ukazuje hlavní téma příslušného roku. Mimo konjunkce s vlastní pozicí můžeme uvažovat i opozice, takže dostaneme horoskopy demisolární (půlroční), nebo kvadratury – kvartisolární (čtvrtletní) horoskopy, viz Parciální revoluce.

Jestliže vybereme LU (Lunu), dostaneme Lunární revoluci (Lunár). Ta se počítá pro okamžik, kdy Luna zaujme stejnou pozici jako v nativitě. Tento horoskop platí 27 dnů 7 hodin 43 minuty 4,7 sekundy a určuje tedy hlavní téma příslušného měsíce. Opět lze uvažovat opozice, pak obdržíme demilunární (čtrnáctidenní) horoskop, kvadratury – kvartilunární (týdenní) horoskop, viz Parciální revoluce.

Jakmile výběr potvrdíme, staneme se svědky výpočtu, který probíhá v malém rámečku ve spodní části obrazovky a lze přerušit klávesou <ESC>, nebo vyčkat jeho dokončení. Pak se objeví panel VÝBĚR ČASOVÝCH ÚDAJŮ,

v němž myší nebo kurzorovou šipkou na klávesnici zvolíme příslušný údaj, (tabulka pokračuje a pohybovat se v ní směrem dolů, můžeme kurorovou šipkou na klávesnici nebo vpravé části panelu) a tlačítkem OK na panelu (viz Panel 29), nebo klávesou <ENTER> způsobíme, že se otevře panel nazvaný REVOLUCE - RELOKACE, v němž můžeme změnit např. místo pro které se vybraná revoluce počítá z místa nativního na místo aktuálního pobytu.

Výběrem data zvolené revoluce se nám opět na vnějším obvodu zobrazí odvozený horoskop dané revoluce.

Zbytek vypočítaných údajů máme i dál k dispozici v panelu REVOLUCE - VÝBĚR (<SHIFT><V>). Vypočítané údaje nalezneme pak i v podadresáři JOHANN-B\DATA, JOHANN-S\DATA, JOHANN-P\DATA jako REVOLUCE.TXT a lze se k nim vracet i v nabídce PROHLÍŽENÍ TEXTŮ

Tento seznam už jednou vypočtených revolucí daného typu máme tak dlouho k dispozici, pokud jej nepřepočítáme znovu některou z vybraných revolucí.

Další možnosti volby revolucí nalezneme opět v Panelu 26.

 

Parciální revoluce

Parciální revoluce umožní počítat postupné fáze revolucí v krocích od 1° - 180°. Například u Slunce můžeme počítat jednodenní až půlroční horoskopy (decilia - desetidenní, kvartisoláry - čtvrtletní, enneady - čtyřicetidenní horoskopy atd.), podmínkou však je, že zvolený násobek úhlu parciální revoluce dává 360° s přesností 0,01°. Můžeme tedy zadat například úhel 12,857°, chceme-li spočítat např. parciální revoluce ve dvaceti osmi Lunárních stanicích. Předpokladem přitom je, že daná revoluční planeta je v radixu na 0° Berana, aby vyšly přesně polohy Lunárních stanic.

Postup je u parciální revoluce stejný jako u normální revoluce, pouze se liší panel 28, neboť nyní kromě revoluční planety vybíráme i parciální úhel revoluce (ve stupních) (viz Panel 30).

 


Soli-lunární revoluce

Soli-lunární revoluce opakují v průměru každých 29 dnů 12 hodin 44 minut 2,8 sekund úhel mezi Lunou a Sluncem z našeho radixu. Je to předvolený speciální případ následující nabídky revoluce dvou tranzitujících planet. Tento typ revoluce proslavil slovenský astrolog a lékař Eugen Jonáš, který ho používá jako ukazatel plodného období ženy. V případě této volby odpadá výběr revoluční planety.

 

Revoluce dvou tranzitujících planet

REVOLUCE DVOU TRANZITUJÍCÍCH PLANET opakuje cyklicky úhel jakýchkoli dvou planet z našeho radixu. Po nabídce časového období se objeví panel, v němž volíme příslušné planety, jejichž vztah chceme opakovat - při zadání 2. planety (prvku) je možno použít i jarní bod (VP). (viz Panel 31).

 

 

DIURNÁLNÍ REVOLUCE

Diurnální horoskopy nebo-li jednodenní horoskopy, či Quotidiany, slouží k zjištění astrologické situace jednoho dne. Nepočítají se v ekliptikální délce, ale v rektacsenzi, na rovníku, jako denně se opakující vztah mezi Sluncem a RAMC.

Diurnální horoskopy vybíráme ze stejného dialogového panelu jako revoluce, tedy Panelu 27. Jak v panelu vidíme, můžeme si vybrat z několika diurnálních horoskopů.

 

Diurnál nativní

Diurnál nativní (NatálQuotidian) je jednodenní horoskop, který opakuje každý den vztah mezi rektascenzí Slunce a rektascenzí Media Coeli z nativity.

 

Diurnál solární

Diurnál solární (SolárQuotidian) je jednodenní horoskop, který opakuje každý den vztah mezi rektascenzí Slunce a rektascenzí Media Coeli z předchozí solární revoluce.

Diurnál progresivní

Diurnál progresivní (Progresivní SolárQuotidian) je jednodenní horoskop, který dělí rovnoměrně pro každý den nárůst rektascenze Media Coeli a rektascenzí Slunce mezi dvěma po sobě následujícími solárními revolucemi.

Po výběru příslušného diurnálu a potvrzení klávesou <ENTER> nebo myší se na obrazovce opět objeví Panel 27 pro výběr časového rozmezí. Poté proběhne v dolní části obrazovky výpočet (lze přerušit klávesou <ESC>, nebo vyčkat dokončení), objeví se panel pro výběr časových údajů (Panel 29) a po výběru příslušného časového údaje se objeví opět zadávací tabulka REVOLUCE – RELOKACE, která nám umožňuje vybranou revoluci případně relokovat na jiné místo na zeměkouli. Po výpočtu F2 se pak na obrazovce vykreslí příslušný odvozený horoskop zvolené revoluce.

 

Úhel mezi tranzitující a radixovou planetou

Tato možnost výpočtu, kterou zvolíme v Panelu 26, vypočítá ve vybraném časovém období okamžiky, kdy se zvolená tranzitující planeta dostává do určeného vztahu k určenému prvku radixu v rozmezí 0°- 360°.

Po potvrzení výběru se nám na obrazovce zobrazí panel pro výběr časového rozmezí (Panel 27) a poté panel pro výběr planet, v němž si zvolíme tranzitující a radixovou planetu a úhel mezi nimi (viz Panel 32).

Pokud se vedle časového údaje objeví ?!, pak to znamená, že k přesnému vztahu v zadaném časovém intervalu nemohlo dojít, např. kvůli stacionaritě planety.

V uvedeném příkladu hledáme konjunkci tranzitující Luny s radixovou polohu Venuše. Když dokončíme výběr, opět proběhne výpočet a po výběru data dané revoluce pro období, které nás zajímá, a případně po výpočtu možné relokace této revoluce z místa nativity např. do místa kam se dotyčný přestěhoval, dojde k vykreslení horoskopu.

 

Ingresy

Ingresy se počítají pro okamžik, kdy se jakákoliv planeta, Medium Coeli, Ascendent, Vertex, Černá Luna a Dračí hlava dostanou do námi určeného vztahu k počátku zvoleného zvěrokruhu. Volbu typu zvěrokruhu uskutečníme v Panelu 1.

Ingresy nalezneme opět v Panelu 26. Po zatržení volby Ingresy a potvrzení si v příslušném panelu zvolíme časové rozmezí (Panel 27) a na obrazovce se objeví panel pro výběr tranzitující planety a úhlu od tranzitující planety k 0° Berana (viz Panel 33). Je třeba mít na paměti, že zadané časové rozmezí musí být dostatečně velké, aby se prvek mohl do této situace dostat.

 

V našem příkladě hledáme okamžik, Luna vstupuje do znamení Berana. Chceme-li zjistit například okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka, musíme do kolonky úhel tr. planety k 0st Berana uvést 90, čili absolutní délku Slunce jakožto tranzitující planety k 0st Berana. Zadávat můžeme i hlavní osy horoskopu, tedy MC, AS a VX.

Po příslušném výpočtu, výběru časového údaje z Panelu 29 a případné relokaci se horoskop zadaného ingresu vykreslí na vnějším obvodu základního horoskopu.

 

Lunační nativita

Poslední položkou v Panelu 26 je Lunační nativita. Jedná se o metodu vyvinutou Pavlem Turnovským, která nám umožňuje racionálním způsobem zpracovat základní horoskopy, z nichž známe jenom den narození či vzniku a ne hodinu, popřípadě minutu. Lunační nativita je odvozena od novoluní, k němuž došlo na stejném místě před dnem narození či vzniku. Pro toto novoluní se počítají osy a domy, jejichž návrat (revoluce) v den narození je použit jako výchozí údaj. Protože se můžeme setkat s dnem, během něhož dojde k novoluní, program vypočítává novoluní předchozí i následující a my si mezi nimi vybereme. Většinou volíme údaj první.

Po výběru časového rozmezí v Panelu 27 proběhne výpočet a po výběru časového údaje a nepovinné relokace vykreslení horoskopu.

Tato volba nám též umožňuje zjistit rychle okamžik novoluní, který předchází zrození. V takovém případě ovšem musíme zadat údaje ručně jako odvozený horoskop.


Transrevoluce

Všechny revoluce můžeme počítat nejen pro výchozí polohu, ale můžeme též tento údaj pozměnit o nahromaděnou precesi, tj. zacházet s nativním, nebo výchozím horoskopem jako by byl složen ze stálic. Tuto techniku, která je standardně užívána Pavlem Turnovským a jeho žáky, nazýváme transrevoluce a jednotlivé revoluce pak TranSolár, TransLunár, DemiTranSolár, KvartiTransLunár, TranSolárQuotidian apod.

Pro výpočet takto uvažovaných revolucí stačí v Panelu 26 zatrhnout ve druhém bloku kolonku Transrevoluce. Dokud ji nezměníme, bude program revoluce počítat tak, jak je v tomto odstavci uvedeno. Tento výpočet funguje ve všech zvolených zodiacích.