PREDIKCE(neobsahuje verze 1.8 Basic)

Kromě tranzitů, kde jsou pohybující se planety vázány na radix, můžeme pracovat i se vztahy mezi planetami aktuálně se pohybujícími. Můžeme hledat například, kdy dojde ke konjunkci dvou planet (v případě Slunce a Luny novoluní) nebo k jejich opozici (úplněk), nebo k jakémukoli jinému možnému vztahu. PREDIKCI nalezneme pod stejným názvem v menu VÝPOČTY (kombinace kláves <SHIFT><P>).

Na obrazovce se objeví dialogový panel pro Výběr druhu predikce, zatmění Slunce a Luny, elongací Merkura a Venuše.

Pokud jsme v panelu 35 zvolili Predikci poloh dvou prvků, objeví se nyní na obrazovce panel pro optimalizaci, který můžeme nechat nevypněný a pokračovat dále.

 


Objeví další panel, v němž vybíráme tranzitující planety nebo prvky a úhlový vztah mezi nimi

Přesnost predikce 0.1 vyhoví pro většinu běžných aplikací. Zjemnění této hodnoty má za následek výrazné prodloužení doby výpočtu. Doporučujeme ponechat přednastavenou hodnotu. Můžeme zadávat aspekt mezi dvěma  pohybující se planetami, např. Luna a Slunce 90° pro první čtvrť, 270° pro poslední čtvrť, tak i vztah mezi planetou, resp. některou z hlavních os (MC, AS, VX) a začátkem zodiaku, čili 0° Berana. výsledky se zobrazí v tabulce, z níž, v případě, že chceme spočítat příslušný horoskop, musíme údaje přepsat.

Optimalizace

Optimalizace na časový interval je vlastně pohled na časovou osu, místo na osu délkovou. Normální pradikce bez zvolení nějaké optimalizace hledá ve zkoumaném časovém úseku zadanou vzájemnou délkovou polohu dvou vybraných prvků. U délkové predikce optimalizované na polohu prvního prvku nás zajímá, kdy se druhý hledaný prvek dostane do předepsané délkové vzdálenosti od prvého, u něhož můžeme stanovit vzdálenost od začátku zodiaku, a to v určitém délkovém orbisu, který si můžeme zvolit.

 

U predikce optimalizované na časový interval vlastně zavádíme do normální predikce ještě časové hledisko - časový filtr, který nám vybere jen ty konstelace, které nastanou po uplynutí násobku zadaného časového intervalu (například týdne) v určitém časovém orbisu, který můžeme opět zvolit. Tak můžeme hledat například solilunární revoluce, ke kterým došlo třeba vždy v pondělí, tedy v lunární den.

 

Oba druhy filtrace je možno zapnout samostatně nebo dohromady.


Pokud jsme tedy zvolili Optimalizaci na délku 1. planety,

objeví se Panel 38, ve kterém je možno zadat pozici 1. planety a orbis, ve kterém se druhá planeta může objevit.

Pokud jsme zvolili Optimalizaci na periodický interval, objeví se panel pro určení periodicity tohoto intervalu a jeho délky (viz Panel 39).

Pokud vybereme obě tyto možnosti, musíme provést nastavení v obou těchto panelech (Panel 38 a 39). Následuje zadání časového rozmezí (viz Panel 27)

 


Po provedení výpočtu, jehož průběh sledujeme v dolní části obrazovky, dostaneme příslušnou tabulku.

Příkladem na použití predikce je nalezení Betlémské hvězdy. Autority tvrdí, že se jednalo o trojnásobnou konjunkci Jupitera - královské hvězdy se Saturnem - hvězdou Židů ve znamení Ryb, v nichž Jupiter vládne. Jak je z výpisu potvrzeno, tato konstelace je velmi vzácná, naposledy se vyskytla v r. 7 před naším letopočtem, kde měla zvěstovat příchod Krále (symbolizovaného Jupiterem v Rybách) Židů (jejichž ochrannou planetou je údajně Saturn). (Viz Tabulka 10).

Výslednou tabulku nalezneme také v podadresáři JOHANN-S\DATA, JOHANN-P\DATA, jako PREDIKCE.TXT, lze se k nim vracet i v nabídce PROHLÍŽENÍ TEXTŮ

 

 

 

Další volby

ZATMĚNÍ SLUNCE, jehož výsledkem je přehled zatmění Slunce v zadaném časovém rozmezí,

PRŮBĚH CENTRÁLNÍCH ZATMĚNÍ SLUNCE nám ukáže kdy a kde jsou centrální zatmění viditelná.

 


V zadaném časovém rozmezí je možné zjistit i ZATMĚNÍ LUNY

MAXIMÁLNÍ ELONGACE MERKURA A VENUŠE.

Program udává o jaká zatmění (centrální, centrální prstencové, částečné, apod.) jde, kde ve zvířetníku k němu dochází, případně jedná-li se o elongaci západní či východní.