PRIMÁRNÍ DIREKCE(neobsahuje verze 1.8 Basic)
Primární direkce jsou predikční a rektifikační technikou vyžadující dobré znalosti sférické geometrie. Tato metoda v sobě velmi důmyslným způsobem zahrnuje všechny tři souřadné systémy – obzorníkový, rovníkový i ekliptikální.
Základními pojmy jsou SIGNIFIKÁTOR a PROMISOR, určitá místa na nebeské sféře, která jsou pevně definovaná okamžikem narození a koordinací místa narozeni. Signifikátor určuje předmět události a může jím být prakticky každý prvek horoskopu. Promisor určuje typ události a může jím být opět každý prvek horoskopu; mimo to dále jeho aspekty, antiscie, halbsumy apod. Direkční oblouk mezi signifikátorem a promisorem v rektascenzi pak určuje časový interval od narození po událost.
Vlastní direkční oblouk je definován jako rozdíl rektascenzí průmětů signifikátoru a promisoru na danou rovnoběžku. Je-li rektascenze promisoru větší než rektascenze signifikátoru, jedná se o direktní primární direkci, v opačném případě o konverzní. V našem programu je direkční oblouk uváděn přímo ve stupních, nebo po přepočtu klíčem na časový interval, přímo v datech předpokládaných událostí.
Výběr primárních direkcí nalezneme pod stejnojmennou položkou v menu VÝPOČTY (kombinace kláves <SHIFT><D>).
|
Výstup primárních direkcí může být chronologicky setříděn podle velikostí direkčního oblouku, pokud zvolíme PŘEPOČET NA DATUM a SETŘÍDĚNÝ VÝSTUP,
|
Program umožňuje nejprve výběr signifikátorů anejrůznějších klíčů pro přepočet direkčních oblouků na časový interval.
Nejpoužívanější klíče jsou:
Ptolemaiův |
1° = 1 rok |
Naibodův |
0°59’08,33’’ = 1 rok |
Sluneční klíč ekliptikální |
přírustek ekliptikální délky Slunce během dne narození = 1 rok |
Sluneční klíč ekvatoreální |
přírustek rektascenze Slunce během dne narození = 1 rok |
Mimoto je umožněno zadání vlastního klíče.
V následujícím panelu pak provedeme výběr promisorů a jejich aspektárních úhlů
|
Dále je umožněn výběr primárních direkcí k určitému rozmezí kalendářních dat předpokládaných událostí, odpovídající rozsahu délek direkčních oblouků v položkách meze direkcí (ČASOVÉ ROZMEZÍ).
|
Po potvrzení zadaných údajů a průběhu příslušných výpočtů dostaneme na obrazovce tabulku s primárními direkcemi, které udávají datum příslušné direkce (potažmo události), polohu signifikátora i promisoru ve znameních i v domech a k nim příslušný aspekt ve tvaru úhlu. Pokud je direkční oblouk uveden ve stupních, znaménko "-" označuje konverzní direkci, bez znaménka pak direktní.
|
Pokud nezvolíme přepočet na datum, získáme tabulku v následující podobě, kde jsou uvedeny pouze direkční úhly.
|
Pokud nezvolíme setříděný výstup, může být výsledek uspořádán skupinově podle signifikátoru AS, MC, Slunce, Luny atd. V tomto případě řádek, obsahující hodnoty od -180 do +180 označuje sloupce s příslušnými aspektárními úhly Promisoru, 1 a 2 paralelu, -1 a -2 kontraparalelu.
|
Pokud nezvolíme ani přepočet na datum, ani setříděný výstup, dostaneme velmi obecný výsledek.
|
REKTIFIKACE HOROSKOPU(neobsahuje verze 1.8 Basic)
Rektifikace je zpřesnění okamžiku narození. Existuje spousta metod, které ji provádějí, jednou z nich je rektifikace podle životních událostí za pomoci primárních direkcí. Tato metoda vychází z předpokladu, že v radixu jsou zapsány všechny klíčové události života dané osoby. Známe-li tedy data událostí, které byly pro danou osobu významné, můžeme zpětně určit okamžik narození dotyčného. Druhá metoda se jmenuje Trutina hermetis, o níž pojednáme později.
Primární direkce
Nalezneme ji opět v menu VÝPOČTY (kombinace kláves <SHIFT><U>). Po volbě položky REKTIFIKACE se na obrazovce zobrazí následující panel ZPŮSOB REKTIFIKACE (panel 42)
|
a panel KONFIGURACE PRIMÁRNÍCH DIREKCÍ PRO UDÁLOST (panel 43).
|
Musíme si uvědomit, že časové údaje zadání jsou v sekundách. Rozsah času narození odpovídá naší představě o přesnosti nativity. Jestliže zadáme 600 s, máme za to, že nativita je přesná na 10 minut, tedy ± 5 minut.Inkrement času určuje, jak velkými kroky budeme předchozí rozsah propátrávat. Doporučujeme začít například s 10 sekundami. Počet událostí zadáváme podle počtu událostí, které považujeme za životně důležité (maximum je 12). Volba signifikátorů a promisorů podléhá stejným parametrům jako u primárních direkcí.
V dalším dialogovém panelu, který obdržíme (viz Panel 44), zadáme data příslušných událostí, jejich počet je dán volbou v prvním z předchozích panelů.
|
Po výpočtu se na monitoru objeví tabulka s několika možnými novými časy narození (Datum, čas a suma kvadratických odchylek), seřazená podle přesnosti rektifikace.
|
V tabulce dál nalezneme signifikátora, promisora, jejich vzájemný aspekt (úhel), kdy by měla proběhnout direkce, datum naší události a kvadratickou odchylku mezi direkcí a událostí.
Čím menší odchylka, tím přesnější čas. Dbejme však na to, aby charakter signifikátoru, promisoru a úhlu mezi nimi, odpovídal charakteru události. To znamená, že musíme posoudit, zda nalezená direkce svým charakterem (tzn. významem signifikátoru, promisoru a jejich vájemného aspektu) se k dané události může hodit.
Ve výsledné tabulce jsou uváděny pouze takové možné časy narození, jejichž sumy kvadratických odchylek jednolivých událostí jsou minimální na křivce průběhu této sumy v čase. Výslednou tabulku nalezneme také v podadresáři JOHANN-S\DATA, JOHANN-P\DATA, jako UDALOSTI.TXT, lze se k nim vracet i v nabídce PROHLÍŽENÍ TEXTŮ
Poznámka: Pokud zrektifikujeme daný horoskop s určitým vybraným klíčem, např. s klíčem Naibodovým, musíme tento klíč nadále požívat i pro výpočet primárních direkcí samotných a samozřejmě také při práci s primárním horoskopem. Rektifikace podle accidentia nati neboli životních událostí vychází z primárních direkcí pro jejich komplexní časoprostorový pohled na horoskop a je tedy s touto metodou zvoleným klíčem spjata.
V příkladu jsou uvedeny premiéry dvanácti her Voskovce a Wericha. Na pořadí zadávání nezáleží, události nemusí být zadány chronologicky. Z výstupní tabulky č. 30 vyplývá, že okamžik Werichova narození by bylo vhodné korigovat směrem od půlnoci. V prvním přiblížení, kdy soudíme pouze podle velikosti kvadratické odchylky, nám vychází čas 23:44:50. Tento zkorigovaný čili zrektifikovaný čas bychom nyní vzali za správný čas radixu a nativitu Jana Wericha přepočítali.
Rektifikaci horoskopu provádíme vždy, pokud je pochybnost o přesném okamžiku narození, což je téměř vždy a jestliže chceme pracovat opravdu přesně.
Pokud jsme v úvodním panelu zaškrtli GRAF UDÁLOSTI
|
získáme sloupcový diagram, který graficky zobrazí přesnost jednotlivých nových časů.
|
Trutina hermetis
Další možností úvodního panelu je rektifikace starodávnou metodou, jež se nazývá TRUTINA HERMETIS. Tato rektifikační metoda vychází z logického předpokladu, že mezi okamžikem početí a narozením je příčinný vztah. Zjednodušeně se dá říct, že ascendent narození odpovídá pozici Luny při početí, pozice Luny narození odpovídá ascendentu početí.
|
Přesná pravidla výpočtu Hermovy váhy, jak se také Trutina Hermetis někdy nazývá, jsou komplikovanější, program je respektuje v celé dochované šíři. Zjednodušeně řečeno Trutina hermetis je založena na příčinném vztahu mezi okamžikem početí, nazývaném EPOCHA a okamžikem zrození. Tvrdí, že poloha Luny při narození odpovídá ascendentu / descendentu početí, ascendent / descendent zrození odpovídá poloze Luny při početí a opačně. V nativitě se dále rozlišuje Lunu přibývající a ubývající.
|
Při volbě Trutiny Hermetis nám další dialogové okno nabídne volbu linie ASCENDENT - DESCENDENT, kterou zvolíme v případě, že se jedná o přirozený porod. Pokud se jedná o porod uměle vyvolaný, nebo dítě nebylo donošeno, případně bylo přenošeno, nebo pokud bylo užito císařského řezu, zvolíme linii VERTEX - ANTIVERTEX. Poslední možnost je, že si necháme zobrazit ODVOZENÝ HOROSKOP EPOCHY (početí), což nám pomůže lépe tuto metodu pochopit.
|
Obrazovky lze samozřejmě prohodit. Výsledek Trutiny hermetis ovlivní hodnoty základního horoskopu. Poud chceme pokračovat s původní nativitou, musíme horoskop zadat ve vstupu pro radix znovu.